Fejtón o slnku

Autor: Martin Lipták | 22.8.2011 o 21:11 | (upravené 22.8.2011 o 21:51) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  327x

  Človeku, ktorý sa vystavuje dlhšiemu pobytu na slnku sa môže stať, že jeho hlava sa pod náporom teplých lúčov zohreje na vysokú teplotu, ktorá v niektorých prípadoch pripomína rozohriatu panvicu. Na tejto panvici sa môžu smažiť myšlienky od výmyslu sveta. Mám zopár priateľov, ktorí vytrvalo zotrvávajú na slnku prevažnú časť svojho života a úprimne musím priznať - reč s nimi je spaľujúca.

Na pobyt v ich prítomnosti musíte byť ale vybavený dostatočnou zásobou tekutín a prísne dodržiavať pitný režim, aký radia všetky zdraviu prospešné články. Podľa vlastnej skúsenosti odporúčam pivo, voľbu medzi 10-tkou a 12-tkou nechávam na Vás.

  Moji priatelia sú všetko ľudia slnečného charakteru, sám seba pokladám taktiež za príslušníka tejto rasy. Bohužiaľ, toto etnikum je takmer pred vyhynutím. Otázka malého počtu nás však nijako neznepokojuje, lebo ako sa hovorí „Dobrého veľa nenarastie".

  Samozrejme uvedomujem si túto veľkú škodu pre ďalšie generácie. Ako je všeobecne známe, každá žena chce byť matkou, preto aby naplnila tento imperatív prírody je nútená splodiť potomka hoci aj s primitívom. Preto, aj keby som ja a moji priatelia mali dobrú vôľu, a mysleli len na budúci osoh ľudstva, technicky nie je možné oplodniť každú ženu a predať jej tak skvelé slnečné gény, ktoré by jej a nám všetkým zabezpečili bezoblačný život. Iste, na teoretickej rovine by sme o tom mohli hovoriť, ale každodenný život nám prináša trpké poznanie - teória nie je prax. Takže opusťme krásne predstavy, aby sme sa mohli oddávať ešte krajším.

  Slnko svieti. Na hlavu nám pripeká. Čo môže byť lepšie? Sedím so Zuzanou pri vode a hovorím.

 

  • - Pod istým uhlom, ktorým na mňa zasvieti slnko, dokážem byť neobyčajne múdry. Cítim sa ako osvietený. Mohol by som sa porovnávať aj s takým Herakleitom. On hovorí: „Nevstúpiš 2-krát do tej istej rieky", ja hovorím: „Nevypiješ 2-krát to isté pivo".
  • - „Alebo nezješ 2-krát tú istú párku", pohotovo reaguje Zu.

 

  Zdá sa, že človek, ktorý život trávi na slnku spontánne prichádza na hlboké existenciálne  pravdy. Slnko nás privádza k podivuhodným úvahám. Nie náhodou vznikla filozofia práve v Grécku, kde slnko svieti od rána do večera.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?