Záručný list na život

Autor: Martin Lipták | 4.8.2014 o 11:28 | Karma článku: 6,66 | Prečítané:  226x

Sedím s výhľadom na chrám Sv. Martina a venujem sa svojmu pivu tak, že ho nechávam strácať sa vo mne. Z pohára ubúda a mňa pribúda. Kostolné zvony začali vyzváňať. Žeby ma chceli prebudiť? K čomu? Chcú zmeniť spôsob môjho života? Osvietiť ma? Hm? Otázky si ma vždy nájdu, len málokedy nájdem na nich odpoveď. Vždy som mal viac otázok ako odpovedí. Veď napokon, aj na otázku sa dá odpovedať otázkou.

Svetom hýbu informácie. Nikdy ich nemáme dosť. Internet, fóra, chaty, weby .... Čím viac informovaní, tým lepšie. Je jedno, čo za správy a odkiaľ ich berieme. Len nech je ich čo najviac. Merítkom veci je kvantita. Túžbou mnohých je mať namiesto hlavy lexikón .

Našťastie sú tu aj starí čínski mudrci, ktorí hovoria, že všetku múdrosť si človek nosí v sebe. A moderná veda už začala brať vážne tieto odkazy (hovorí o tom Fritjov Capra). Samota a ticho je soľou nad zlato.

Informovaný človek môže byť úplne nevedomý. Vie dávať rady iným, ale nie sám sebe. Rady ako žiť s mužmi dávajú najčastejšie ženy, ktorých životy sa premenili na skládku premárnených ilúzií. Rád čítam ženské časopisy kvôli tomu, čo sa tam píše medzi riadkami.

Idea pokroku roztiahla svoje nohy a svojím vlhkým prirodzením nám sľubuje nevídané rozkoše. Kvalita nášho života sa meria značkou auta zaparkovaného medzi tisíckami iných, ktoré trúbia v zborovom vzdychaní a idú prasknúť od vzrušenia. Celý ten hluk nás má len odviesť od nás samých. Tak radšej sedím,  pijem pivo a mravenisko myšlienok stavia tento text.

Potrebovali by sme záručný list na lásku, záručný list na priateľstvo, záručný list na prácu. Čo ak sa nám to všetko náhodou rozpadne a my predsa platíme hypotéku? Nemôžeme si dovoliť takto zlyhať! Potrebujeme záruky, potrebujeme recepty na šťastné manželstvo, potrebujeme návod ako stať bohatým, štíhlym, ako nikdy nezostarnúť, lebo kilá navyše a vrásky sa dnes nenosia.

Zvony Sv. Martina dozneli. Mne došlo pivo. A vám moje slová. Alebo tie slová došli mne? Hm?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?