Rodí sa nový deň

Autor: Martin Lipták | 19.8.2014 o 11:11 | (upravené 19.8.2014 o 11:16) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  201x

Zobudil sa ešte pred budíkom. Sú to roky, čo sa budil sám. Napriek tomu budík stále naťahoval. Bol to zvyk, rutina, rovnako ako jeho dni. Otvoril oči a počúval, ako k nemu dolieha ranný hluk cez pootvorené okno. Ktosi štartoval auto. Niekto venčil psa. Ďalší telefonoval. Chodník sa rozozvučal krokmi podpätkov. Smetiarske auto sa plnilo odpadkami. Nenávidel tento zvuk. Stovky prázdnych fliaš sa práve menili na črepy.

„Chlapci v oranžových vestách, by mali zaklopať na moje dvere. Bol by to bizarný koniec jedného z nádejných predstaviteľov vrcholového manažmentu známej banky. Vidím tie bulvárne titulky: Odborník na finančné trhy nájdený medzi odpadkami. Mŕtvy finančník s banánovou šupkou v ústach. Posledná cesta bankára v smetiarskom nákladiaku! “

Ironizoval svoj život. Svojej práci obetoval príliš veľa. Nikto nikdy mu už nevráti tie hodiny, dni, roky. Sú nenávratne preč. Akcie medzitým stále stúpali alebo klesali. Burza nikdy nespí a chce to aj po vás. 24-hodinová pripravenosť. Stále vás potrebuje. Žije z vás. Je to Frankenstain, ktorý si zotročil svojho tvorcu. Chce váš pot, vašu existenciu.

Ležal na posteli. Pozoroval strop a cítil úzkosť. Rozozvučal sa budík, natiahol sa po ňom a ulica so svojimi zvukmi sa opäť vrátila. Pes štekal. Vzdialený ľudský hlas namáhal svoje hlasivky. Výfuk auta znečisťoval ovzdušie.

Bol tu nový deň, ktorý po vás chcel, aby ste vstali, išli do práce, strávili tam 8 – 12 hodín a vrátili sa späť. Najlepšie s dvoma nohami, dvoma rukami a jednou hlavou. Ak sa deň vydaril, bola šanca, že sa vám to podarí. Na to sa ale dnes necítil. Začal sa hrať s predstavou, že v posteli zostane celý deň. Bolo mu pritom fajn, až kým sa neobjavili otázky.

„Čím budeš platiť svoje účty? BMW potrebuje benzín. Milenky chcú svoje večere, dovolenky, vyžadujú si nové šaty, sukne, šperky, vysoké podpätky .... A čo ruleta? A whisky? Bazény škótskej whisky, ktorú vypiješ za mesiac? Možno len vďaka nej si ešte nažive.“

Vstal, šiel do kúpeľne, pokropil sa studenou vodou a pozrel do zrkadla. Tvár mu bola povedomá. Určite ju už niekedy videl.

„Teba som kedysi poznal,“ oslovil zrkadlo. Odpovedalo mu plachým úsmevom. Umyl si zuby, opláchol ich. Potom šiel na WC. Sadol si a pustil to zo seba von. Vrátil sa do izby o čosi ľahší. Nalial si pohárik whisky a nechal ju skĺznuť do seba.

„Nie je jedno, či má otrok zlaté alebo železné okovy? Otrok ako otrok“.

Mobil na stole začal vibrovať. Pozrel sa na displej. Bola to burza. Váhal, či to zodvihne. Nakoniec otvoril skriňu a obliekol sa. Vyšiel von. Po chodníku kráčali ľudia. Díval sa na nich a premýšľal, koľkí sú šťastnejší, ako on. Ich tváre veľa radosti neprezrádzali. Nevedel, kam ide. Križovatky mu zdanlivo ponúkali mnoho možností. Rozhodol sa ísť vľavo. Jeho ľavačka bola silnejšia. Naoko mala aj väčší biceps. Bol na ňu tak trocha hrdý a ak náhodou mal na sebe tričko alebo košeľu s krátkym rukávom čostokrát ju vystavoval na obdiv. Bola to jeho hra. Napol ľavačku a zagúľal očami. Ženy to mali radi. Skúšali jeho biceps, špúlili ústami a híkali ako to zviera, ktoré dostalo pomenovanie somár.

Obloha sa začala farbiť do modra a guľaté slnko sa štveralo na strechu neba. Hlavu zodvihol hore a všimol si to. Zastavil sa a díval sa na tento alchymistický proces, pri ktorom sa rodí zlato. Sadol si na lavičku a nechal sa uniesť kamsi veľmi ďaleko, zatiaľ čo v jeho byte vyzváňal telefón a nebol tam nikto, kto by ho dvihol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?